Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Stromiec z organizacjami pozarządowymi w roku 2019
Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2020 roku z zakresu porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz przeciwdziałanie patologiom
Sprawozdanie z konsultacji
Ogłoszenie w sprawie konsultacji
Sprawozdanie z realizacji programów współpracy Gminy Stromiec z organizacjami pozarządowymi .
Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2019 roku z zakresu porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz przeciwdziałanie patologiom
Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2019 roku z zakresu kultury fizycznej i sportu
Spis organizacji pozarządowych 2019r.
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń
Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla Kół Gospodyń Wiejskich do dnia 27 grudnia 2018
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich
Ogłoszenie - Konsultacje programu współpracy z NGO na 2019r.
Program współpracy organizacji pozarządowych - konsultacje na 2019 rok
Sprawozdanie z realizacji programu współpracy Gminy Stromiec z org. pozarz. w 2017 roku
Mazowiecka Ekonomia Społeczna
SPRAWOZDANIE Z KONSULTACJI PROGRAMU WSPÓŁPRACY 2018
Konsultacje społeczne
Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2017 roku z zakresu kultury fizycznej i sportu
Sprawozdanie z relizacji programu współpracy Gminy Stromiec z organizacjami pozarządowymi ... (2016)
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego
Spotkanie konsultacyjno- informacyjne LGD "Zapilicze"
KONSULTACJE PROGRAMU WSPÓŁPRACY 2017
Podjęte działania przez Lokalną Grupę Działania „Zapilicze” w ramach realizacji LSR w nowym okresie programowania w ramach PROW 2014-2020
Ogłoszenie- w sprawie udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych
Ogłoszenie i wynik- dot.otwartego konkursu na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2016 roku ... .
Ogłoszenie i wynik- otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2016 roku z zakresu kultury fizycznej i sportu
Stowarzyszenie „Wszystkie razem” zrealizowało kolejny projekt
Program Współpracy na 2016 r. Uchwała nr XII.74.2015
Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Stromiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r o działalności pożytku
DZIAŁANIA KLUBU KOBIET AKTYWNY BOBREK
Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Stromiec w 2015 roku
Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji nad projektem Rocznego Programu Współpracy na 2015 rok
Spis Organizacji Pozarządowych działających na terenie Gminy Stromiec
Koło Gospodyń Wiejskich w Stromcu
OSP Stromiec
Ochotnicza Straż Pożarna w Stromcu powstała w roku 1912. Na akcie erekcyjnym widnieją podpisy Sekretarza Urzędu Gminy - Pawła Szachowicza, księdza Stefana Sucheckiego, Kierownika Szkoły w Stromcu - Adama Wróblewskiego i jego żony Zofii Wróblewskiej, kilku nauczycieli, dziedzica majątku w Szczytach - Michała Bagniewskiego, sołtysa - Jana Chmielewskiego, oraz wielu strażaków.
Na początku stromiecka straż wyposażona była w ręczną sikawkę, wóz, bosaki i beczkę na wodę. Oczwiście do dyspozycji strażaków były też hełmy, pasy i toporki.
Kiedy wybuchał pożar, gospodarze sąsiadujący z siedzibą OSP dostarczali koni, na których strażacy mogli dojechać na miejsce.
Do roku 1934 sprzęt przechowywany był w stodole u Ludwika Mroczkowskiego, ale kiedy stodoła ta uległa pożarowi, Straż Pożarna postanowiła zbudować własną siedzibę.
Budowa trwała do 1935 roku, kiedy to remiza została oficjalnie otwarta.
Ponieważ budynek posiadał dużą salę wraz ze sceną, organizowane tu były zabawy i sztuki teatralne. Zapewniało to fundusze na sprzęt i mundury.
W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli z remizy praktycznie wszystko i zdewastowali budynek.
Działalnośc OSP Stromiec była zawieszona aż do roku 1948, kiedy to ją wznowiono.
Dosyć szybko odbudowano drewnianą podłogę, bramy i scenę, a od wójta uzyskano blachę na dach.
Po wojnie nie było żadnego sprzętu, szybko jednak znaleziono zastępczy. Ręczną sikawkę oraz dwa odcinki węży udało się uzyskać poprzez przejęcie od Bagniewskich w majątku Szczyty (całkiem możliwe że to przejęcie było po prostu zarekwirowaniem). Hełmów używano wojskowych - po Niemcach; toporki wykonał miejscowy kowal - Franciszek Wojciechowicz, a resztę wyposażenia zakupiono z własnych funduszy.
W 1952 roku, powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Radomiu przydzieliła OSP Stromiec nową motopompę - Leopolie M-800, wraz z odpowiednią ilością węży.
Szkolenia przeprowadzili Piotr Runiak i Wacław Chmielewski. Jedynym problemem był dojazd na miejsce pożaru. Na początku środki komunikacji uzyskiwane były 'na gorąco' od ludzi którzy byli w pobliżu. Można sobie wyobrazić, że nie budziło to sympatii tych od których pożyczano konie czy samochody.
Po jakimś czasie Komendant Głównej Straży Pożarnej - Zygmunt Jarosz przydzielił naszej Straży samochód osobowy "Mercedes" wraz z przyczepką na motopompę. Po kilku przeróbkach Franciszka Wojciechowicza powstał w pełni sprawny wóz strażacki.
Około 1951 roku radomska SSP podarowała naszej straży kolejny samochód - "Chevrolet", tym razem już w pełni przystosowany do wymogów straży.
Wozy strażackie powoli były wymieniane lub przenoszone do pozostałych jednostek OSP w naszej gminie.
Z czasem jednak okazało się, że istniejąca remiza nie jest już wystarczająca. Podjęta została decyzja o budowie nowej siedziby OSP. Oczywiście, jak to w tamtych czasach, większość pracy wykonywana była w tzw. czynie społecznym. Zajęło to sześć lat. 21 sierpnia 1966 roku otwarto nową remizę.
Oprócz Straży Pożarnej, w budynku rozgościł się Urząd Gminy a potem również i kino.
W 1992 roku wraz z 750-leciem Stromca, OSP Stromiec obchodziła swoje 80-te urodziny.
W 2011 roku OSP Stromiec obchodziła swoje 100 urodziny.
na podstawie:
"Stromiec 750 lat osady i parafii" (rozdział Z dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Stromcunapisany przez Wacława Chmielewskiego) - praca zbiorowa, Stromiec 1992
OSP Podlesie
Ochotnicza Straż Pożarna powstała w maju 1970 roku. Założycielem i pierwszym prezesem był Stanisław Skiba, a naczelnikiem Mirosław Morawski. Za zgromadzone przez strażaków fundusze zakupiono działkę, na której wybudowano remizę. Wiele prac przy budowie remizy wykonywano społecznie, pracowali przede wszystkim strażacy ale także mieszkańcy Podlesia. Uroczystego otwarcia remizy z udziałem władz gminnych i wojewódzkich dokonano w 1976 roku. Obecnie pracą kieruje prezes Andrzej Szpinalski i naczelnik Cezary Biń.
OSP Piróg
Ochotnicza Straż Pożarna w Pirogu powstała w 1984 r. Założycielem i prezesem by dh Bolesław Matysial. Skkład pierwszego zarządu obejmował druhów prezesa b. Matysiaka, naczelnika Kazimierza Marczyńskiego, sekretarza Mieczysława Szota oraz skarbnika Jana Bednarka. OSP liczyło wówczas 20 członków.
Skład zarządu na dzień 10-03-2014
1. Prezes Bolesław Matysiak; 2. Naczelnik Robert Marczyński, 3. Skarbnik Mieczysław Szot, 4. Sekretarz Maria Matysiak, 5. Kierowca OSP Adam Matysiak, 6. Przewodniczący K.R. Marczyński Kazimierz, 7. Krzysztof Śniegowski, 8. Jan Bednarek
OSP Boska Wola
Rozpoczęcie działalności ochotniczej straży Pożarnej w Boskiej Woli datuje się na rok 1964. Najstarszy protokół z zebrania strażaków pochodzi z 1966 roku. Pierwsza strażnica była niewielka, drewniana szopa wybudowana w pierwszych latach działalności. Straż posiadała drewniany wóz bojowy ciągnięty najpierw przez konie,potem przez prywatne ciągniki. Pomysł budowy nowej strażnicy to inicjatywa Ryszarda Beredy i Józefa Cichowlasa. Pracą obecnego zarządu kierują prezes Dariusz Cichowlas i naczelnik Mariusz Makowiecki.
OSP Boże
Jako początek jednostki uznaje się rok 1925, powołano ją z inicjatywy ówczesnego Wójta Gminy w Bożem. W 1936 remiza strażacka służyła jako kaplica, gdzie odprawiano nabożeństwa. W 1939 roku wybuchła wojna, w pięć lat później Niemcy rozebrali strażnicę, kościół, wysiedlono mieszkańców, a wieś podpalono. Po odbudowaniu wsi przystąpiono do budowy remizy strażackiej. W 1955 roku nastąpiła reorganizacja administracji w kraju, wówczas w Bożem powstał Urząd Gromadzkiej Rady Narodowej, w Białobrzegach powiat i Komenda Powiatowej Straży Pożarnej.
W 1986 roku z inicjatywy naczelnika Jana Żaboklickiego, prezesa Adama Bartosiaka i pozostałych członków OSP rozpoczęto budowę nowej remizy. Przy dużym zaangażowaniu strażaków oraz innych mieszkańców wsi nowo wybudowana remiza została oddana do użytku w 1992 roku. Pracą obecnego zarządu kieruje prezes Grzegorz Popis.