Urząd Gminy Stromiec > Z życia Gminy > ,,Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda, każdy dom i każdego z nas, (…)”

,,Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda, każdy dom i każdego z nas, (…)”

        W niedzielę, 24 stycznia 2016r.  w Wiejskim Domu Kultury w Stromieckiej Woli odbyło się wspólne kolędowanie mieszkańców Parafii i Gminy Stromiec. Spotkanie, na którym rozbrzmiewały nasze piękne, polskie kolędy i pastorałki - te bardziej i mniej znane, w pełnej ilości zwrotek, odbyło się już po raz trzeci.

     Uroczystość rozpoczęła się od zaaranżowanej konferencji prasowej, podczas której dzieci wcielające się w role gości z Madagaskaru opowiadali o ,,lądzie na końcu świata”. Podczas ich opowieści prezentowane były fotografie obrazujące kulturę i codzienne życie Malgaszów (tak mówi się na mieszkańców wyspy). Uczniowie z kółka misyjnego działającego w szkole w Stromcu przebrani w egzotyczne stroje z różnych stron świata przedstawili scenki misyjne oraz przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na poprawę warunków życia swoich rówieśników na Madagaskarze, bo w tym roku tam właśnie skierowane będą środki zebrane przez Kolędników Misyjnych w całym kraju. Dziękujemy za obecność, ogromne serce i wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

        Spotkanie zakończyło się koncertem kolęd i pastorałek. Śpiew prowadzili uczniowie PSP w Stromcu, a wszyscy zebrani chętnie im wtórowali. Były też wiersze dla babć i dziadków z okazji ich styczniowego święta.  To oni często uczą  swoje wnuczęta kolęd przekazując im wiarę i tradycję.

             Jako że polskie kolędy są najpiękniejsze na świecie i stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym mamy obowiązek dbać o ten skarb  śpiewając je, a nie tylko odsłuchując. Takie spotkania są bardzo potrzebne, gdyż pomagają ocalić od zapomnienia i służą popularyzowaniu  tych pięknych pieśni i piosenek o Bożym Narodzeniu.

 

Katarzyna Deleska

Wróć