Urząd Gminy Stromiec > Z życia Gminy > PSP Bobrek - Projekt ,,Bajkowa podróż” zrealizowany ze środków Fundacji PZU.

Podróż zwana bajkową

 

W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.

 

Bajki przemawiają do dzieci najlepiej. Toteż w ramach realizacji projektu ,,Bajkowa podróż” uczniowie  klas młodszych wzięli udział w  wycieczce do Pacanowa. Po przyjeździe do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Zwiedziliśmy  trzy  aktywności – Bajkowy Świat, Mały Teatr i  Krainę Soria Moria. Oprócz tego  obejrzeliśmy  film ,,Gang Wiewióra 2” w  Kinie Szkatułka.

 

Bajkowy Świat to najdłuższa  atrakcja Centrum Bajki. Naszym przewodnikiem  był Dzwoneczek, znana bajkowa postać.  Zwiedzanie rozpoczęło się na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka, później za sprawą magicznego pociągu dzieci znalazły się w Czarodziejskim Ogrodzie, do którego wcześniej musieli znaleźć klucz. W naszej grupie klucz znalazła Ola.

Następnie  na uczestników czekały różne przygody i wyzwania. Po drodze były  między innymi skały strachu, w których zatopiony jest smok. Ostatnia część zwiedzania to Skarbnica Bajek, miejsce, gdzie dzięki dobremu zastosowaniu luster i ciekawemu oświetleniu oraz dodatkowym efektom w postaci pary wodnej osiągnięto niezwykle ciekawy efekt.

 

W Małym Teatrze uczestnicy wycieczki obejrzeli  spektakl ,,Mała Syrenka”, która odgrywana jest za pomocą tzw.marionetek sycylijskich.

 

Kraina Soria Moria to  interaktywna wystawa. Opowieść, której częścią stają się odwiedzający, łączy w sobie świat baśni i legend krajów Skandynawii. Dzieci wzięły  udział w pewnego rodzaju grze, której celem było pokonanie złej Królowej Lodu. Możliwe staje się to dzięki runom, które zwiedzający otrzymują za wykonywanie różnych zadań. Nam się udało pokonać Królową Lodu.

Zwiedziliśmy również Ogród Zmysłów. W altanie, czyli słomianej chatce zjedliśmy śniadanie, by móc dalej  podążać śladami  Koziołka Matołka. Odpoczęliśmy chwilkę w amfiteatrze, by  zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki zrobili wspólne zdjęcie z Koziołkiem Matołkiem. Nie mogło też zabraknąć upominków z tego zaczarowanego miejsca. Wieczorem, wesołe i pełne wrażeń dzieci powitały rodziców przed szkołą.

 

Natomiast w październiku  młodzi aktorzy wyjechali na wycieczkę do Teatru Syrena w Warszawie na spektakl ,, Królowa Śniegu”. Przedstawienie przenosi małego widza w zaczarowany świat bajki, pełen tajemnic i magii. Działając na wyobraźnię dziecka opowiada o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem.  Uczestnicy wyjazdu do teatru byli oczarowani magią świateł i scenografią. Podpatrywali profesjonalistów na scenie, aby potem zaprezentować spektakl teatralny  przed społecznością szkolną i lokalną. I tak też się stało. Pod koniec października odbyło się spotkanie dzieci klas młodszych ze szkoły w Bobrku i Stromcu. Były zagadki bajkowe, wspólne pląsy i konkurs plastyczny. Uczniowie klasy 3 ze Stromca przedstawili spektakl teatralny ,, Baśniowy ambaras” , a dzieci  z Bobrku zaprezentowały  się tanecznie. Program bardzo się podobał i dostarczył radości oglądającym. Występujący wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale także muzycznym  i tanecznym. Widzowie byli zachwyceni grą aktorów. W spektaklu wystąpiło wiele bajkowych postaci. Była m.in. Baba Jaga,  poważna bizneswoman, Baj, Jaś i Małgosia, wróżka Fantazja.

 Ważnym celem tego przedsięwzięcia była intergacja rówieśników z dwóch szkół i zagospodarowanie czasu wolego najmłoszym uczniom.

Projekt ,,Bajkowa podróż” sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Realizatorem jest Stowarzyszenie Stromiecczyzna w partnerstwie z PSP im. św. Jana Pawła II w Bobrku i PSP im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu, a koordynatorem działań  Hanna Król.

Wróć