Urząd Gminy Stromiec > Z życia Gminy > Udany Festyn Dożynkowy – Stromiec 2016. Dziękujemy!!!

 

 

 

Festyn Dożynkowy – Stromiec 2016

Coroczne tradycje dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Bogdana Rosiewicza w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Stromcu. Msza odprawiona była tradycyjnie w intencji rolników.  Podczas Mszy Świętej przedstawiciele wsi Budy Brankowskie, Stara Wieś i Pokrzywna przekazali charakterystyczny piękny wieniec uwity z darów ziemi i piękny świeży chleb wypieczony z tegorocznych zbóż.

Po Mszy Świętej wieniec i chleb zostały przekazane na ręce Wójta Gminy Stromiec Krzysztofa Stykowskiego – gospodarza dożynek. „(…) dzięki trudowi rolników codziennie trafia na nasze stoły polski chleb- symbol dostatku ale również i wspólnoty, dzięki której powstaje. Dziękuję wszystkim rolnikom za zebrany tegoroczny plon i za rolniczy trud, za piękny dożynkowy wieniec (…) za piękną duchową oprawę ks. proboszczowi Bogdanowi Rosiewiczowi. (…) dziękuję za bochen chleba który będę dzielił sprawiedliwie, aby nie zabrakło go przez cały rok na stołach wszystkich mieszkańców. Nie ma piękniejszej tradycji niż ta, która nakazuje łamać się chlebem. (…)oddaje szacunek ciężkiej i uczciwej pracy rolnika życząc wszystkim życia w radości  i dostatku na każdy dzień. – powiedział Wójt rozpoczynając stromieckie święto.

Do podziękowań i życzeń przyłączył się przewodniczący Rady Gminy Stromiec Jan Chryzostom Czachowski. Odczytał list od posła na sejm RP Dariusza Bąka z podziękowaniami za zaproszenie i ciepłe słowa dla rolników- bohaterów, którzy zbierają plon matki ziemi, karmiąc każdego z nas. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białobrzegach, sąsiednich gmin, zaprzyjaźnionych instytucji również dołączyli się do podziękowań.

W międzyczasie odbywały się już  po raz drugi wyścigi rowerowe Legia MTB maraton. W tym roku wyruszyło 110 kolarzy w trzech kategoriach: Mini (12km), Mega (36km) i Giga (52 km). Pogoda i humory dopisywały.

Prócz tradycyjnych elementów Święta Plonów Festyn Dożynkowy w Stromcu obfitował w ogrom atrakcji- występy artystyczne dzieci z gminnych szkół, młodych talentów muzycznych, pokazy iluzjonisty Grzegorza Klatta, występ koła gospodyń wiejskich ze Stromca „Stromianki”, nauka tańca pod okiem znanego z programu telewizyjnego „Dancing with the Stars” Tomasz Barański i jego partnerki.

Podniebienie podczas całego trwania festynu umilały pyszne tradycyjne polskie dania przygotowane przez koła gospodyń wiejskich : „Stromianki”, „Wszystkie razem” i Klub Kobiet „Aktywny Bobrek” a także wojskowa grochówka przygotowana przez Gminnego Przesa OSP Bolesława Matysiaka Nie zabrakło również stoisk zaprzyjaźnionych instytucji: Gminna Biblioteka Publiczna- z wystawką różnorodnych pozycji książkowych (która w tym roku świętuje 70-lecie istnienia) i Stowarzyszenie "Stromiecczyzna", KRUS Białobrzegi, Lokalna Grupa Działania „Zapilicze”, Nadleśnictwo Dobieszyn, a także pan Adam Sałata z rękodziełami, pan Stanisław Kaliciński z bogatym zbiorem militariów, pan Ignacy Piotrowski z własnoręcznymi rzeźbami, przedstawiciele Fundacji Wsparcie dla Rolnika, którzy przygotowali kącik dla dzieci- malowanie buzi, zabawy z kołami hula-hop, zabawy i konkursy zręcznościowe z nagrodami.  Na estradzie wystąpił zespół Casandra i wyczekiwana atrakcja wieczoru- występ przystojnych chłopaków z zespołu Power Play. Mimo burzy i ulewnego deszczu fani dotrwali do końca. Pokaz sztucznych ogni na zakończenie wieczoru i zabawa pod chmurką z zespołem Hot Base zakończyły cudowny dzień.

 

 

 

 

Wróć